Accounting Assignment | College Homework Help

Jake’s Cheese Company produces gourmet cheese for resale at local grocery stores. Jake’s expected to use 3.0 pounds of direct materials to produce one unit (batch) of product at a cost of $8 per pound. Actual results are in for last year, which indicates 45,000 batches of cheese were sold. The company purchased 160,000 pounds of materials at $7.50 per pound and used 145,000 pounds in production. (13 Points)

Required:

Connect with a professional writer in 5 simple steps

Please provide as many details about your writing struggle as possible

Academic level of your paper

Type of Paper

When is it due?

How many pages is this assigment?

(1)       Calculate the materials price variance.

(2)       Calculate the materials quantity variance.

(3)       Suggest several possible reasons for the materials price and quantity variances calculated in requirements (1) and (2).