Finance Assignment | Top Essay Writing

Breakeven analysis Molly Jasper and her sister, Caitlin Peters, got into the novelties business almost by accident. Molly, a talented sculptor, often made little figurines as gifts for friends. Occasionally, she and Caitlin would set up a booth at a crafts fair and sell a few of the figurines along with jewelry that Caitlin made. Little by little, demand for the figurines, now called Mollycaits, grew, and the sisters began to reproduce some of the favorites in resin, using molds of the originals. The day came when a buyer for a major department store offered them a contract to produce 1,450 figurines of various designs for $9,700. Molly and Caitlin realized that it was time to get down to business. To make bookkeeping simpler, Molly had priced all of the figurines at $8.19. Variable operating costs amounted to an average of $5.87 per unit. To produce the order, Molly and Caitlin would have to rent industrial facilities for a month, which would cost them $3,700.

how to prepare balance sheet from trial balance

Connect with a professional writer in 5 simple steps

Please provide as many details about your writing struggle as possible

Academic level of your paper

Type of Paper

When is it due?

How many pages is this assigment?

a. Calculate Mollycaits’ operating breakeven point. b. Calculate Mollycaits’ EBIT on the department store order. c. If Molly renegotiates the contract at a price of $9.96 per figurine, what will the EBIT be? d. If the store refuses to pay more than $8.19 per unit but is willing to negotiate quantity, what quantity of figurines will result in an EBIT of $3,500? e. At this time, Mollycaits come in 15 different varieties. Whereas the average variable cost per unit is $5.87, the actual cost varies from unit to unit. What recommendation would you have for Molly and Caitlin with regard to pricing and/or the numbers and types of units that they offer for sale? a. The operating breakeven point is 1595 units. (Round to the nearest integer.) b. Mollycaits’ EBIT will be $ . (Round to the nearest dollar.) c. If Molly renegotiates the contract at a price of $9.96 per figurine, Mollycaits’ EBIT will be $ . (Round to the nearest dollar.) d. The necessary number of figurines will be units. (Round to the nearest integer.) e. At this time, Mollycaits come in 15 different varieties. Whereas the average variable cost per unit is $5.87, the actual cost varies from unit to unit. What recommendation would you have for Molly and Caitlin with regard to pricing and/or the numbers and types of units that they offer for sale? (Select all the choices that apply.) A. One alternative is to price the units based on the variable cost of the most expensive unit. That way, they will always make a profit no matter how many units they sell. B. If they wish to maintain the same price for all units they may need to reduce the selection from the 15 types currently available to a smaller number that includes only those that have an average variable cost below $5.87. O c. If they wish to maintain the same price for all units they may need to reduce the selection from the 15 types currently available to a smaller number that includes only those that have an average variable cost below $3.22. O D. One alternative is to price the units differently based on the variable cost of the unit. Those more costly to produce will have higher prices than the less expensive production models. Get Finance homework help today