PROBLEM SOLVING Assignment | College Homework Help

15. PROBLEM SOLVING: Using the information given below, calculate the ending inventory using the FIFO method. (20 POINTS) January 1: Purchased 180 units at $12 per unit. 5: Purchased 140 units at $13 per unit 6: Sold 260 units at $16 per unit 7: Purchased 120 units at $14 B: Sold 130 units at $18 per unit 9: Purchased 200 units at $15 10: Purchased 140 units at $18 per unit 16: Sold 250 units at $20 per unit 8: Sold 50 units at $22 per unit 20: Purchased 150 at $26 per unit (20 Points)